V článku „Prečo má mačka hnačku, čo ju spôsobuje a čo s tým robiť?“, sme si predstavili základné príčiny, prečo majú mačky hnačku a ako im pomôcť. V tomto článku si jednotlivé príčiny rozoberieme do detailov a vysvetlíme si, čo ich spôsobuje a ako sa im vyhnúť.
Mačky sú od prírody mäsožravce. To znamená, že nedokážu získať všetky potrebné živiny z rastlinných zdrojov. Mačkám sa najlepšie darí pri strave s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov. Mnohé komerčné krmivá pre mačky však obsahujú vysoké hladiny sacharidov. Tie môžu podporiť rast určitých typov črevných baktérií, ako napríklad Prevotella. Keď sa tieto baktérie v črevách mačky rozmnožia príliš, môžu spôsobiť zápal vedúci k hnačke. V niektorých prípadoch môžu viesť dokonca k zápalovému ochoreniu čriev (IBD).
Ďalším faktorom, spôsobujúcim hnačku u mačiek, môže byť rýchly prechod na novú značku krmiva. Aj keď vaša mačka zvyčajne nemá „citlivý žalúdok“, každé nové jedlo môže zo začiatku narušiť jej tráviaci systém. Pri prechode na novú značku krmiva odporúčame meniť ho postupne počas 7–10 dní.
Potravinová intolerancia (neschopnosť tela správne tráviť niektoré potraviny) je ďalšou častou príčinou hnačky. Novo zavedené krmivo môže spôsobiť hnačku, ak vaša mačka nedokáže stráviť jednu alebo viac jeho zložiek. V niektorých prípadoch sa u mačiek môže vyvinúť intolerancia na bielkoviny z jedla, ktoré jedli roky bez problémov.
Riešenie zvyčajne zahŕňa identifikáciu a odstránenie problematickej zložky z mačacej stravy. Napríklad prechodom na iný zdroj bielkovín, ktorým mačka predtým nebola kŕmená. Pri zmene krmiva však odporúčame meniť ju postupne, v priebehu 7-10 dní.
Niekedy, keď nám ostane trochu nedojedeného jedla alebo odrezky z mäsa pri varení, je nám ľúto ich vyhodiť do koša. O to viac, keď sa na ne náš miláčik tak túžobne pozerá. Surové mäso pri tom vôbec neznie ako niečo, čo by mačke mohlo uškodiť. Opak je však pravdou. Surové mäso a vajíčka môžu obsahovať baktérie salmonely, ktoré spôsobujú salmonelózu, teda hnačky a zvracanie.
Existuje iba pár výnimiek z ľudskej potravy, ktoré mačky dokážu stráviť. Možno vás prekvapí, že mačkám môže uškodiť aj obyčajné mlieko. Mačky totiž nemajú enzým laktázu, ktorá rozkladá mliečny proteín laktózu. Mlieko je častou príčinou hnačiek u mačiek. Ak má vaša mačka mlieko rada a chcete jej ho dávať, odporúčame vám prejsť na bezlaktózové mlieko.
Potraviny, ktoré sú pre mačky obzvlášť jedovaté, sú: čokoláda, avokádo, hrozno, cibuľa, cesnak, alkohol a sladidlo xylitol (nachádza sa v niektorých žuvačkách).
Ak máte mačku v byte, odporúčame vám dávať si pozor na toxické látky v jej okolí.
Požitie toxických látok môže spôsobiť hnačku, vracanie, slintanie, záchvaty, malátnosť, neistú chôdzu. Ak máte podozrenie, že vaša mačka zjedla niečo toxické, okamžite kontaktujte svojho veterinára.
Mačky rady žujú predmety ako sú hračky, šnúrky, či stuhy. Ak však takéto predmety prehltnú, môžu podráždiť tráviaci trakt alebo dokonca skončiť v čreve a vytvoriť nebezpečnú prekážku. Prekážka bráni pohybu pevných výkalov cez črevá, zatiaľ čo tekutina môže presakovať okolo nej a spôsobiť tak hnačku.
Šnúrky, priadza, stužky, gumičky a podobné predmety sú obzvlášť nebezpečné. Na mačacom jazyku sú totiž malé ostne, ktoré smerujú k hrdlu, aby vtiahli jedlo. Keď sa kúsok priadze alebo látky zachytí na týchto ostňoch, je pre mačku veľmi ťažké ju neprehltnúť. Ak sa koniec šnúrky zachytí a ukotví v ústach, dĺžka, ktorá zasahuje do tráviaceho systému, môže spôsobiť vážne vnútorné zranenia.
Hra so šnúrkou je pre vašu mačku skvelým cvičením. Je však dôležité, aby ste na ňu vždy dohliadali, aby pri hraní šnúrku neprehltla.
Parazity sú ďalšou častou príčinou spôsobujúcou u mačiek hnačky. Najčastejšie sú to:
Ktorýkoľvek z týchto parazitov môže dráždiť tráviaci trakt a spôsobiť hnačku, ako aj ďalšie príznaky, ako je vracanie, matná srsť a dehydratácia.
Častou príčinou spôsobujúcou hnačky a zvracanie u mačiek spôsobujú baktérie a patogény, ktoré sa nachádzajú v špinavých, nečistených miskách. Môžu sa prejavovať aj nechuťou do jedla či pitia vody z misky. V neposlednom rade môžu byť nečistené misky príčinou agresívneho správania či dokonca spomaleného rastu a chudnutia.
Je dôležité dbať na hygienu. Odporúčame vám preto čistiť misky vašej mačky po každom jedle, alebo aspoň raz za deň – ako si aj my ľudia umývame tanier po každom jedle. S čistením, dezinfekciou a odstránením zápachu vám pomôže Veterinol. Stačí pár strekov, a misky budú opäť bezpečné. Objednajte si na našom eshope.
[ux_products]
Mnoho mačiek je mimoriadne citlivých na zmeny vo svojom prostredí alebo rutine. Ohňostroje, výlet v aute alebo napríklad nový človek alebo zviera v dome môžu byť pre niektoré mačky veľmi stresujúce. U mačiek aj u ľudí telo reaguje na stres uvoľňovaním hormónov a ďalších látok, ktoré narúšajú črevný mikrobióm, čo často vedie ku krátkodobej hnačke.
Mnohé predpísané veterinárne lieky môžu spôsobiť hnačku ako vedľajší účinok. Patria sem:
Antibiotiká narúšajú črevný mikrobióm tým, že okrem patogénov, zabíjajú aj veľa prospešných baktérií
Mnoho chorôb a zdravotných stavov môže u mačiek spôsobiť chronickú hnačku. Patria sem:
Hnačka je často znakom toho, že črevný mikrobióm nie je v rovnováhe. Znamená to nedostatok, alebo neprítomnosť niektorých prospešných črevných baktérií, ktoré sú potrebné pre zdravé tráviace a imunitné funkcie. Takáto nerovnováha môže byť spôsobená napríklad vysokým množstvom uhľohydrátov (sacharidov) v strave. Niektoré chronické ochorenia, vrátane niektorých druhov rakoviny, takisto ničia zdravé baktérie v čreve, čo vedie k pretrvávajúcej hnačke.
U dospelých mačiek nie je riedka stolica z času na čas dôvodom na obavy. Pokiaľ sa vaša mačka správa normálne a zdá sa, že sa cíti dobre, je rozumné počkať deň až dva, či hnačka neustúpi sama od seba.
Ak hnačka vašej mačky trvá dlhšie ako 2 dni, alebo je sprevádzaná ďalšími klinickými príznakmi (vracanie, nechuť do jedla, letargia), môže to znamenať vážny zdravotný problém.
Ak si myslíte, že vaša mačka mohla prehltnúť niečo jedovaté alebo nejaký predmet, mali by ste okamžite navštíviť svojho veterinára. Váš veterinár môže použiť množstvo diagnostických prístupov, vrátane fyzického vyšetrenia, testu na fekálne parazity, krvný obraz, analýzu moču a prístrojov (röntgen/ultrazvuk).
Dezinfekčný a ošetrujúci roztok, urýchľujúci hojenie veľkých i malých rán, škrabancov, popálenín, či infekcií. Praktické balenie Veterinolu v spreji do kabelky, či ruksaku na cesty.
Dezinfekčný a ošetrujúci roztok, urýchľujúci hojenie veľkých i malých rán, škrabancov, popálenín, či infekcií. Kvapky v praktickom balení na čistenie uší, očí, či menších rán.
Dezinfekčný a ošetrujúci gél, urýchľujúci hojenie veľkých i malých rán, škrabancov, popálenín, či infekcií. Prípravok vo forme gélu v tube, pre lepšie rozotretie a udržanie sa na rane.
Dezinfekčný a ošetrujúci roztok, urýchľujúci hojenie veľkých i malých rán, škrabancov, popálenín, či infekcií. Výhodné 5 litrové balenie pre častých užívateľov: veterinárnych lekárov, chovateľov a farmárov.
Dezinfekčný a ošetrujúci roztok, urýchľujúci hojenie veľkých i malých rán, škrabancov, popálenín, či infekcií. Najpredávanejšie balenie vo forme spreju, pre zdravé zvieratká, ale aj ich voňavé pelechy.
Web by Kolovratok.