Prečo má mačka hnačku, čo ju spôsobuje a čo s tým robiť?

Prečo má mačka hnačku, čo ju spôsobuje a čo s tým robiť- (Veterinol)

Väčšina mačiek z času na čas prejde krátkym obdobím hnačky. Príčiny bývajú často drobné a väčšinou neškodné (napríklad prechod na inú značku krmiva). Niektoré typy hnačky však môžu byť nebezpečné, dokonca život ohrozujúce. Je dôležité vedieť, o aký typ hnačky sa jedná a aké stopy hľadať. Pretrvávajúca hnačka môže naznačovať chronické ochorenie. Ako zistíte, čo spôsobuje hnačku vašej mačky? Kedy by ste mali navštíviť veterinára? Ako môžete vašej mačke pomôcť? Odpovede na tieto a ďalšie otázky sa dozviete v tomto článku.

Hnačka – akútna a chronická

Hnačka – teda stolica, ktorá je mäkšia a vlhšia ako normálne – v skutočnosti zahŕňa celý rad konzistencií, od vlhkých tvarov až po vodnatú tekutinu. Keď začne náhle a trvá menej ako dva týždne, hnačka sa označuje ako akútna. Hnačka sa považuje za chronickú, ak pokračuje alebo sa opakuje v priebehu troch týždňov alebo dlhšie.

Farba a tvar stolice – Kedy je to vážne?

Zdravé, „normálne“ mačacie výkaly sú vo všeobecnosti tmavohnedé, pevné (ale nie tvrdé) a majú podlhovastý, alebo hrudkovitý tvar. Vlhká stolica podlhovastého tvaru alebo dokonca mokrá riedka stolica z času na čas pravdepodobne nie je dôvodom na poplach. Ak má však vaša mačka veľmi jemnú, alebo tekutú stolicu dlhšie, ako jeden alebo dva dni, je dôležité identifikovať základnú príčinu. Hnačka môže niekedy naznačovať vážne, niekedy život ohrozujúce zdravotné problémy.

Farba stolice vašej mačky vám môže pomôcť identifikovať základné príčiny zdravotných problémov. V nasledujúcej tabuľke uvádzame najbežnejšie farby mačacej stolice a príčiny jej zafarbenia.

Farba stolice u mačiek - tabuľka (Veterinol)

Tvar mačacej stolice je takisto podstatný pri identifikácii vážnosti tráviacich problémov. V prípade, že sa rozhodnete kontaktovať vášho veterinára, pravdepodobne sa vás spýta aj na tvar stolice vašej mačky. Nasledujúca tabuľka vám pomôže tvar výkalov lepšie opísať.

Tvar stolice u mačiek - tabuľka (Veterinol)

Prečo má mačka hnačku? Najčastejšie príčiny

Hnačka je jedným z najčastejších dôvodov, s ktorými ľudia nosia mačky k veterinárom. Tráviace ťažkosti môžu byť vyvolané širokou škálou faktorov, takže zistenie skutočnej príčiny môže byť zložité. Tu sú niektoré z najčastejších príčin hnačky u mačiek. Podrobnejšie sa jednotlivým príčinám spôsobujúcim hnačku u mačiek venujeme v článku 11 najčastejších príčin, prečo majú mačky hnačku.

Čo spôsobuje hnačku u mačiek - tabuľka (Veterinol)

Častou príčinou spôsobujúcou hnačky a zvracanie u mačiek spôsobujú baktérie a patogény, ktoré sa nachádzajú v špinavých, nečistených miskách. Môžu sa prejavovať aj nechuťou do jedla, či pitia vody z misky. V neposlednom rade môžu byť nečistené misky príčinou agresívneho správania, či dokonca spomaleného rastu a chudnutia.

Je dôležité, aby ste dbali na hygienu. Odporúčame vám preto čistiť misky vašej mačky po každom jedle, alebo aspoň raz za deň – ako si aj my ľudia umývame tanier po každom jedle. S čistením, dezinfekciou a odstránením zápachu vám pomôže Veterinol. Stačí pár strekov, a misky budú opäť bezpečné. Objednajte si na našom eshope.

Kedy navštíviť veterinára?

U dospelých mačiek nie je riedka stolica z času na čas dôvodom na obavy. Pokiaľ sa vaša mačka správa normálne a zdá sa, že sa cíti dobre, je rozumné počkať deň až dva, či hnačka neustúpi sama od seba.

Ak hnačka vašej mačky trvá dlhšie, ako 2 dni, alebo je sprevádzaná ďalšími klinickými príznakmi (vracanie, nechuť do jedla, letargia), môže to znamenať vážny zdravotný problém.

Ak si myslíte, že vaša mačka mohla prehltnúť niečo jedovaté, alebo nejaký predmet, mali by ste okamžite navštíviť svojho veterinára. Váš veterinár môže použiť množstvo diagnostických prístupov, vrátane fyzického vyšetrenia, testu na fekálne parazity, krvný obraz, analýzu moču a prístrojov (röntgen/ultrazvuk).

Veterinol - Prečo má mačka hnačku - kedy navstivit veterinara

Tipy na zastavenie hnačky vašej mačky

Či už bola príčina hnačky vašej mačky identifikovaná, alebo sa stále vyšetruje, existuje niekoľko spôsobov, ako jej môžete pomôcť cítiť sa lepšie. Tu je niekoľko tipov:

Vyhnite sa liekom

Nikdy nepodávajte svojej mačke žiadne lieky proti hnačke. Mnohé z nich sú pre mačky toxické, alebo smrteľné. Vyhnite sa antibiotikám, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné. Väčšina antibiotík môže hnačku buď spôsobiť, alebo zhoršiť. Ak má vaša mačka bakteriálnu infekciu a váš veterinár rozhodne, že sú potrebné antibiotiká, môžete podporiť zdravie čriev vašej mačky – počas liečby a po nej – probiotikami.

Kŕmte správnou stravou

Pred tým, ako spravíte akékoľvek zmeny v strave vašej mačky, poraďte sa so svojím veterinárom.

Ak má zvyčajná potrava vašej mačky vysoký obsah uhľohydrátov (sacharidov), opýtajte sa veterinára na postupné pridávanie bielkovín. Uistite sa, že kŕmite vašu mačku kvalitnou stravou vhodnou pre mačky. Kým sa hnačka nevyrieši, odporúčame vám odstrániť pochúťky a ďalšie doplnky. Dôležité je aj to, aby mala mačka vždy dostatok čerstvej vody.

Pôst určite nie

Pri zvracaní sa v niektorých prípadoch odporúča zadržať mačke príjem potravy na jeho zastavenie. Mohli by ste si myslieť, že podobný účinok by mohol mať pôst aj pri hnačke. Pravdepodobne by ste však vašej mačke viac uškodil, ako pomohli. Zadržiavanie potravy preto pri hnačke neodporúčame.

Nikdy zo žiadneho dôvodu mačke neodopierajte jedlo na viac, ako 24 hodín. Nedostatočná výživa počas niekoľkých dní môže viesť k potenciálne smrteľnému stavu pečene.

Pridajte vlákninu a prebiotiká

Pridanie určitých zdrojov vlákniny do krmiva vašej mačky, môže mať prospešný vplyv na trávenie a pomôcť pri zastavení hnačky. Najlepšie sú prebiotické vlákniny, ako inulín a psyllium. Dokážu v črevách mačky absorbovať prebytočnú vodu a pomôcť tak hnačku zastaviť. Tak isto poskytujú potravu pre prospešné baktérie, ktoré žijú v črevnom trakte. Vždy začnite s veľmi malým množstvom akejkoľvek vlákniny.

Veterinol